Menu

O wszystkim i o niczym...

... czyli Łukasz Heger komentuje.

11 listopada

luksky91

Nie ma sensu udowadniać światu, że jest się lepszym patriotą, i że kraj swój kocha się bardziej niż inni, także krótko i na temat.
Dzisiejszy dzień jest dniem szczególnym. Nie dlatego, że ustawowo jest dniem wolnym od pracy… i wypada akurat w niedzielę. Podobnież nie dla dlatego, że nawet nie ma gdzie kupić browarka na wieczór. Wszyscy doskonale wiedzą, że chodzi o jedno z ważniejszych świąt państwowych, jeżeli nie najważniejsze – Narodowe Święto Niepodległości.

Szybka powtórka z historii

123 lata rozbiorów, okupacji, prześladowań – było bardzo źle. Przyjechał Józef Piłsudski i zrobił porządek. Koniec.

Znaczenie w/w wydarzeń

Odzyskanie niepodległości – jak nie patrzeć – było sprawą najwyższej wagi. Państwo się odbudowało, naród przetrwał. Czego chcieć więcej? Oczywiście – pogadać sobie, że wcale nie było tak różowo.

Przeczytałem dziś na stronie portalu, którego nazwy nie wymienię, jakoby Dziadek Piłsudski wcale nie był dobrym człowiekiem. Został on ukazany jako skandalista, prowokator, a nawet zamachowiec. I po co to wszystko? Dlaczego wynajduje się takie osobliwości i uwypukla akurat w taki dzień?

„Naród wspaniały, tylko ludzie kurwy”

Nic nie oddaje chyba lepiej tej sytuacji, niż słowa Marszałka. Oczywiście, historia mówi jasno – balansował na granicy prawa (niektórzy powiedzą zapewne, że i tak delikatnie to ująłem), używał ostrego języka, nie krył się ze swoim zdaniem itd. … I co z tego?

Józef Piłsudski stał się symbolem, który jasno zakorzenił się w świadomości narodu, autorytetem, którego nie powinno się podważać, człowiekiem, któremu bardzo wiele zawdzięczamy. A skandale? Nikt nie jest święty. Wielki człowiek to i wielkie skandale. Mały człowiek – to i nic dziwnego, że żywi się dużym skandalem.

Biało-czerwona flaga powinna jednać naród, a nie – jak to ma miejsce dziś – dzielić go. W ramach osobistego apelu zachęcam do chwili refleksji i tym samym życzę wszystkim miłego dnia.

Łukasz Heger

© O wszystkim i o niczym...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci